10/02/2015 Ημερίδες γνωριμίας με το ΤΜΒΓ για τους μαθητές της Θετικής Κατεύθυνσης - 25 και 26 Φεβρουαρίου 2015

Τον Φεβρουάριο του 2014, το Τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής του ΔΠΘ διοργάνωσε Ημερίδα Γνωριμίας των μαθητών της Θράκης με το Τμήμα και υποδέχτηκε στις εγκαταστάσεις του 120 μαθητές Θετικής Κατεύθυνσης Γ τάξης Γενικών Λυκείων των περιοχών Σουφλίου-Φερών-Αλεξανδρούπολης-Σαπών και Κομοτηνής. Οι μαθητές αρχικά ξεναγήθηκαν από φοιτητές  στους χώρους του Τμήματος, ενημερώθηκαν από τα μέλη ΔΕΠ Κ. Κεδράκα και Μ. Γρηγορίου για τις σπουδές στο Τμήμα και το επιστημονικό πεδίο της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής και στη συνέχεια συμμετείχαν σε εργαστηριακή άσκηση με την καθοδήγηση των μελών ΔΕΠ, Μ. Αγιανιάν, Α. Γαλάνη και Μ. Γρηγορίου και των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος.

Φέτος, για δεύτερη συνεχή χρονιά, επαναλαμβάνεται και αναβαθμίζεται ο θεσμός δίνοντας πλέον την ευκαιρία σε μαθητές από όλους τους νομούς της Θράκης (Έβρου, Ροδόπης, Ξάνθης) να έρθουν σε επαφή με το Τμήμα και να ενημερωθούν για το αντικείμενο και το έργο του. Συνολικά 120 μαθητές από τους τρεις νομούς θα επισκεφτούν το Τμήμα στις 24 & 25 Φεβρουαρίου 2015 και εκτός των άλλων θα έχουν την ευκαιρία να πειραματιστούν στο Εργαστήριο και να συζητήσουν με τους φοιτητές και τα μέλη ΔΕΠ για την προοπτική των σπουδών στη Μοριακή Βιολογία και Γενετική.

Δείτε το πρόγραμμα των ημερίδων εδώ

8new

1new