29/03/2016 Στυλιανός Αντωναράκης - Αναγόρευση Επίτιμου Διδάκτορα του ΤΜΒΓ - Πέμπτη 7 Απριλίου, 18:30

Την Πέμπτη, 7 Απριλίου στις 18:30, στο αμφιθέατρο του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Αλεξανδρούπολης, θα αναγορευθεί Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής του ΔΠΘ, ο Καθηγητής Γενετικής Ιατρικής του Πανεπιστημίου της Γενεύης και Πρόεδρος του Ινστιτούτου Γενετικής και Γονιδιωματικής της Γενεύης, κ. Στυλιανός Αντωναράκης. Ο Δρ. Αντωναράκης είναι από τους πρωτοπόρους στο χώρο της Μοριακής και Ιατρικής Γενετικής με πρωτεύοντα ρόλο στην χαρτογράφηση του ανθρώπινου γονιδιώματος και τη μελέτη της γενετικής βάσης ασθενειών. Πρόκειται για επιστήμονα διεθνούς κύρους με περισσότερες από 650 δημοσιεύσεις και πάνω από 51.000 ετεροαναφορές στο έργο του. Έχει τιμηθεί μεταξύ άλλων με το Διεθνές Βραβείο Jerome Lejeune, με το Βραβείο της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Ανθρώπινης Γενετικής και με το μετάλλιο του Τάγματος του Φοίνικα της Ελληνικής Δημοκρατίας.

Ο Καθηγητής κ. Αντωναράκης θα δώσει ομιλία με τίτλο: «Γονιδιώματα, Εξέλιξη και Γονιδιωματική Ιατρική»

Δείτε την πρόσκληση και το πρόγραμμα της εκδήλωσης στο επισυναπτόμενο αρχείο