Την Παρασκευή 12 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στην Αλεξανδρούπολη με ιδιαίτερη επιτυχία ημερίδα στην οποία παρουσιάστηκαν τα ερευνητικά αποτελέσματα του έργου 11ΣΥΝ2_566-ΒιοfoodforHealth με τίτλο: «Νέα λειτουργικά τρόφιμα με ευεργετικές επιδράσεις στην υγεία που περιέχουν βιοενεργά αιθέρια έλαια από Ελληνικά ενδημικά φυτά». Το έργο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ελλάδα μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα και Επιχειρηματικότητα», Δράση ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ 2011, ΕΣΠΑ 2007-2013. Συντονιστής Φορέας του έργου είναι το Τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης (ΔΠΘ).

Στην ημερίδα συμμετείχαν ομιλητές από το Τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής του ΔΠΘ, την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, το Ινστιτούτο Βιοϊατρικών Ερευνών-Ι.Τ.Ε. των Ιωαννίνων, και από τις Επιχειρήσεις ΒΙΟΡΥΛ Α.Ε. και ΕΒΓΑ Α.Ε.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Δείτε video της εκδήλωσης εδώ