19/11/2017 Απεβίωσε ο Καθηγητής Φώτης Καφάτος, από τους πρωτοπόρους της Μοριακής Βιολογίας και πρώτος επίτιμος διδάκτορας του Tμήματός μας

Έφυγε χτες από τη ζωή ο Καθηγητής Φώτης Καφάτος, ένας από τους μεγαλύτερους βιοεπιστήμονες, ο άνθρωπος που θεμελίωσε τη Μοριακή Βιολογία στην Ελλάδα, Καθηγητής και Μέντορας πολλών Ελλήνων και ξένων Μοριακών Βιολόγων.

Kafatos

Ο Φώτης Καφάτος γεννήθηκε στο Ηράκλειο το 1940 και σπούδασε στα Πανεπιστήμια Cornell και Harvard. Εκλέχθηκε νεώτατος Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Harvard το 1969 όπου και παρέμεινε μέχρι το 1994. Το 1972 εκλέχθηκε Καθηγητής στο ΕΚΠΑ, θέση που διατήρησε ως το 1982, οπότε εκλέχθηκε Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Κρήτης και ίδρυσε το Ινστιτούτο Μοριακής Βιολογίας και Βιοτεχνολογίας στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας, το οποίο διηύθυνε ως το 1993. Από το 1993 ως το 2005 ήταν Γενικός Διευθυντής του Ευρωπαϊκού Εργαστηρίου Μοριακής Βιολογίας (ΕΜΒΟ), ενώ από το 2005 ήταν Καθηγητής Ανοσογονιδιωματικής στο Imperial College στο Λονδίνο. Ήταν μέλος της Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών των ΗΠΑ, της Academia Europaea, της Γαλλικής Ακαδημίας Επιστημών, της Βασιλικής Εταιρείας του Λονδίνου, της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Επιστημών & Τεχνών καθώς και ιδρυτικό μέλος και πρώτος Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Έρευνας. Ο Φώτης Καφάτος υπήρξε ένας από τους πρωτοπόρους της Μοριακής Βιολογίας. Η ομάδα του ήταν η πρώτη που κατάφερε να κλωνοποιήσει το πρώτο γονίδιο θηλαστικού, τη β-σφαιρίνη. Είναι από τους πρώτους επιστήμονες που ανέπτυξαν και αξιοποίησαν την τεχνολογία της Μοριακής Βιολογίας στη μελέτη της Ανάπτυξης συνδέοντας την με την Εξελικτική Βιολογία, ενώ αποτέλεσε έναν από τους κύριους ερευνητές της ανάλυσης των γονιδιωμάτων της Drosophila melanogaster και του Anopheles gambiae.
Το Τμήμα Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής είχε την τιμή να τον ανακηρύξει πρώτο Επίτιμο Διδάκτορά του το 2004, την ίδια ημέρα που αποφοίτησαν οι πρώτοι πτυχιούχοι του Τμήματός μας. Οι αξιακές αρχές και τα επιτεύγματα του μεγάλου ανδρός της επιστήμης αναπτύσσονται στον «Έπαινο» που εκφωνήθηκε κατά την αναγόρευσή του στο Τμήμα ΜΒΓ.