07/05/2020 Startup Greece Week - Biotech/Healthtech Session

Την Πέμπτη 7 Μαΐου και ώρα 21:00 θα πραγματοποιηθεί το Biotech/Healthtech Session στα πλαίσια της Ελληνικής Εβδομάδας Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας ‘Startup Greece Week’.

Η συζήτηση του πάνελ θα αφορά την νεοφυή επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στο πεδίο των Βιοϊατρικών επιστημών.

Στόχοι του πάνελ είναι:

• Να εμπνεύσει τους νέους επιστήμονες να ασχοληθούν με την νεοφυή επιχειρηματικότητα και να λύσει τις απορίες τους
  • Να γεφυρώσει το χάσμα μεταξύ Πανεπιστημίου και Επιχειρηματικότητας.
  • Να αναδείξει την σημασία της στις βιοεπιστημες μέσα από τις σημερινές συνθήκες της πανδημίας.

Διοργανωτής του πάνελ είναι ο κ. Αλέξανδρος Σκούρης, φοιτητής Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και ιδρυτής της iGEM Thrace.

Ομιλητές του πάνελ είναι:

Ο κ. Αχιλλέας Γραβάνης, Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, ερευνητής του ΙΤΕ και συνιδρυτής της Bionature

Ο κ. Λεωνίδας Αλεξόπουλος, αναπληρωτής καθηγητής στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και συνιδρυτής της Protavio.

Η κ. Αθηνά Οικονομίδου, Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου στο Ινστιτούτο Παστέρ.

Moderator του πάνελ θα είναι η κ. Λίνα Νικολοπούλου, Διευθύνων Σύμβουλος στην MindWork Business Solutions

Η Startup Greece Week θα πραγματοποιηθεί για 5η συνεχόμενη χρονιά φέτος από τις 4 έως τις 10 Μαΐου online. Μέχρι σήμερα η δράση μας έχει προσελκύσει συνολικά 3.600 επισκέπτες, 150 εθελοντές και 200 ομιλητές και έχει συμβάλλει στην δικτύωση και ανάπτυξη 100 νεοφυών επιχειρήσεων που έχουν συμμετάσχει σε αυτή.

Η πρωτοβουλία τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης & Επενδύσεων και του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Για να λάβεις μέρος στη δράση είναι απαραίτητη η δωρεάν εγγραφή εδώ!