Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών

Γραφείο: 1ος όροφος, κτίριο 10
Τηλέφωνο: +30-25510-30632
Τηλεομοιοτυπία: +30-25510-30613 (Γραμματεία)
Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Eργαστήριο: 1ος όροφος, κτίριο 10
Τηλέφωνο εργαστηρίου: +30-25510-30662

Εκπαίδευση

• Πτυχίο Τμήματος Βιολογίας Παν/μίου Αθηνών (1996)
  • M.Sc. (Distinction) in Human Reproductive Biology, Imperial College London, U.K. (1997)
  • D.Phil. Department of Pharmacology, University of Oxford, U.K. (2002)

Επιστημονικά Ενδιαφέροντα

• Φαρμακογονιδιωματική & Τοξικογονιδιωματική.
  • Μοριακή γενετική, συγκριτική γονιδιωματική και λειτουργική διερεύνηση ενζύμων που ενέχονται στο μεταβολισμό ξενοβιοτικών ουσιών, όπως φάρμακα, καρκινογόνα, περιβαλλοντικοί ρύποι κ.ά. Εφαρμογή φαρμακογονιδιωματικών προσεγγίσεων για τη διερεύνηση μεταλλαγών ανθεκτικότητας έναντι μικρομοριακών αναστολέων για στοχευμένη θεραπεία κατά του καρκίνου.
  • Μοριακή διαγνωστική και φαρμακευτική βιοτεχνολογία.

Διδασκαλία

Συνημμένο αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα

Ιστοσελίδα Εργαστηρίου Μοριακής Γενετικής και Φαρμακογονιδιωματικής-Τοξικογονιδιωματικής

COVID19

Δήλωση Πολιτικής Ποιότητας

1 copyjpg

Συμμόρφωση στο Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (GDPR)

Με την αριθμ. 33/16/4-7-2019 απόφαση της Συγκλήτου του Δ.Π.Θ. εγκρίθηκαν τα κείμενα και οι ενέργειες δημοσιοποίησης στην ιστοσελίδα του Δ.Π.Θ. που αφορούν στον Κανονισμό Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης έχει πλέον ένα ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Για Την Προστασία Των Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, προκειμένου να εξασφαλιστεί πλήρως η προστασία των φοιτητών, των εργαζομένων, των συνεργατών και όλων των ενδιαφερομένων μερών.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ